Filtre Torbası

FİLTRE TORBASI

Filtre torbası, Bunkar Makina tarafından ihtiyaçlara yönelik bir şekilde imal edilmektedir. Müşteri talepleri doğrultusunda imal edilen torbalar, filtre kafesi ile uyumlu bir şekilde üretilmektedir. Kullanım alanları ve kullanım şartlarına bağlı olarak değişmektedir. Müşterilerimizin isteklerine en uygun olan torbayı imal edip, en verimli sonuçları almanızı sağlıyoruz. Özellikle günümüzde birçok fabrikanın, sanayilerin en büyük sorunlarından biri üretim esnasında ortaya çıkan duman ve tozlardır. Bu toz ve dumanlar, önce çalışanlara sonrasında çevreye ciddi zararlar vermektedir. Toz toplama sistemleri sayesinde bu sorunlarında önüne hızlı bir şekilde geçilmektedir. Tozun cinsine, yapısına ve micron büyüklüklerine göre en doğru filtre torbası seçilmektedir.

Günümüzde filtre sistemleri birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Özellikle toz toplama filtre torbası en sık tercih edilen filtre sistemleri arasında yer almaktadır. Bu sistemlerin en büyük amacı üretim yapılan ortamlardaki kirli havanın temizlenmesi ve çalışanlara rahat nefes alabilecekleri bir ortam yaratmaktır. Jet Pulse torbalı filtre sistemleri başta olmak üzere; sulu filtre, mekanik sallamalı filtre, filtre torbası, siklon filtre, elektrostatik filtre, hijyenik filtre üniteleri, boyahane filtre üniteleri, aktif karbon filtre ve kompakt filtre sistemleri gibi birçok filtre sistemi bulunmaktadır. Bu filtre sistemlerinin nasıl ve hangi alanlarda kullanıldığı ile ilgili bilgilere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

FİLTRE SİSTEMLERİ

Filtre sistemleri endüstriyel üretim alanlarının olmazsa olmazları arasındadır. Sanayi, fabrika gibi üretim yerlerinde şüphesiz ki hem çevre sağlığını hem de insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen toz, gaz veya duman gibi zararlı maddeler açığa çıkmaktadır. Bu durum çevreye zarar verdiği kadar insan sağlığını da ciddi zararlar vermektedir. Filtre sistemleri ile havaya salınan bu gazların, dumanın veya toz partiküllerinin en iyi şekilde filtrelenmesi sağlanmaktadır. Fabrikalar, sanayiler başta olmak üzere çimento, kimya, döküm, kumlama gibi sektörlerde de bu sistemlerin kullanımı epey yaygındır. Bütün endüstriyel tesislerde bu tür filtre sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. Bu sistemler kullanım alanlarına göre farklı türlere sahiptir.

Hangi sektörde çalışırsanız çalışın, sizlere uygun olan bir filtre sistemi mevcuttur. Bunkar Makina olarak toz toplama, filtre torbası ve filtre sistemlerinin imalatı veya uygulamaları hakkında endüstriyel işletmelerin sıklıkla karşılaştığı toz, gaz veya duman sorunlarına karşı en uygun çözümleri üretmekteyiz. Firmamız için sorunsuz iş teslimi ve müşteri memnuniyeti oldukça önemlidir. Filtre sistemleri havaya yayılan ve zararlı olan tüm tozları, dumanları, gazları hızlı ve kolay bir şekilde temizlemektedir. Özellikle sanayi gibi ortamlarda üretim yapan personeller için bu sistemlerin kullanılması gerekmektedir. İnsan sağlığı en önemli şeydir. İnsan sağlığı ile beraber çevre kirliliğinin önüne geçmekte de oldukça önemlidir.  İmalatın yapıldığı fabrikalar için son derece önemli bu sistemler, kullanım alanlarına göre çeşitlilik göstermektedir.

TORBALI FİLTRE

Günümüzde sanayi ve fabrikaların sayısı giderek artmaktadır. Bu tür endüstriyel alanlardaki çalışmalar sonucu ortaya hem insan sağlığını hem de çevreyi ciddi şekilde etkileyen toz ve gaz çıkmaktadır. Torbalı filtrelerin kullanımı çevre kirliliğini engellemede önemli bir etkendir. Çevre temizliği kadar o ortamda çalışanların sağlığı da oldukça önemlidir. Toz toplama sistemleri arasında yer alan torbalı filtrelerin temel görevi ortama yayılan toz partiküllerini ve kirli havayı temizlemektir. Çevre kirliliğinin önüne geçmede önemli bir rol oynayan toz torbaların farklı birçok türü mevcuttur. Bu filtreler çoğunlukla 5 ile 10 m boyunda ve 10 ile 40 cm çapında silindirik, yuvarlak veya yassı tüpler biçimindedir. Ters akımlı ya da mekanik hava ile düzenli olarak temizlenmektedir.

Toz tutma özelliğini taşıyan filtre torbası, özellikle sanayi ve fabrika gibi endüstriyel alanlar için oldukça önemlidir. Toz partiküllerin çevreye yayılması havanın kirlenmesine sebep olmaktadır. Ayrıca bununla birlikte insan sağlığını da olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Fabrika veya sanayi gibi ortamlarda çalışan elemanların sağlığının korunması her zaman için ilk sıradadır. Filtre kullanımı hem çevreyi tehdit eden kirli havayı ortadan kaldırmakta hem de tozlu alanlarda çalışan personellerin sağlığını korumaktadır. Teknoloji alanındaki gelişmeler sayesinde artık endüstriyel alanlarda bu tür havayı temizleyen filtrelerin kullanımı her geçen gün artmaktadır. Kirli havanın temizlenmesi ve sağlıklı çalışılabilir bir ortam yaratılması iş veriminin artmasını da pozitif yönde etkilemektedir.

TORBALI FİLTRE KULLANIM ALANLARI

Torbalı filtrelerde kullanılan torbaların düzenli bir şekilde değiştirilmesi oldukça önemlidir. Zamanında değiştirilmeyen filtre torbaları kısa süre zarfında yıpranmaktadır. Bunkar Makina olarak tüm torbalı filtre ürünlerini kendiniz tasarlıyoruz. Endüstriyel sektörde karşılaşılan her türlü toz, gaz ve duman sorunlarına karşı kesin çözümler üretmekteyiz. Torbalı filtreler ve filtre torbası kullanım alanları epey fazladır. Yalnızca sanayi ve fabrika alanlarında değil daha birçok alanda da tercih edilmektedir. Günümüzde kullanımı giderek artan filtre torbalarının başlıca kullanım alanları şu şekildedir;

 • Sanayi alanında,
 • Fabrikalarda,
 • Atık suyun arttırılmasında,
 • Kimya sektöründe,
 • Makine soğutma sistemlerinde,
 • Gıda alanında,
 • Akvaryum altyapı sistemlerinde,
 • Kauçuk ve plastik imal eden fabrikalarda,
 • Çimento sektöründe,
 • Seramik üretimi yapan fabrikalarda,
 • Maden ve ham madde alanında,
 • Oymacılık, ahşap imalatı yapılan yerlerde,
 • Jet-plus ve darbeli/silkelemeli filtrasyonlarda,
 • Demir çelik sektöründe,
 • İlaç sektöründe,
 • Kireç, kurşun imal edilen alanlarda,
 • Kumlama sektöründe,
 • Alüminyum sektöründe,
 •  Kömür ve taş ocağı santrallerinde,
 • Baca gazlarında,
 • Pnömatik sistemlerde,
 • Döküm sektöründe,
 • Tarım sektöründe.

Yukarıda sıraladığımız sektörlerle birlikte her türlü duman ve tozun ortaya çıktığı alanlarda torbalı filtre kullanımı olmaktadır. Toz toplama sistemleri arasında ilk sırada yer alan filtre torbaların doğru bir şekilde seçilmesi ve doğru bir şekilde kullanılması son derece önemlidir. Yıpranmaya vakit bırakmadan belirli zaman aralıklarında torbaların değiştirilmesine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Zamanında değiştirilmeyen filtre torbaları kullanılmaz hale gelebilmektedir.

TORBALI FİLTRE ÇALIŞMA ŞEKLİ NASILDIR?

Endüstriyel alanlarda en çok tercih edilen filtre torbalarından biri jet pulse torbalı filtrelerdir. Jet pulse torbalı filtre sistemleri için toz tutma özelliğine sahip filtre torbaları kullanılmaktadır. Özellikle endüstriyel sektörde üretim esnasında çıkan ve ortama hızla yayılan toz partiküllerini en hızlı şekilde ortamdan uzaklaştırmak için kullanılmaktadır. Diğer filtre sistemleri ile birlikte son filtreleme veya ön filtreleme olarak da kullanımı mümkündür. Torba filtrelerin tamamı aynı sistemle çalışmaktadır. Bu filtreli torbaların çalışma şeklinde öncelikli olarak sanayi vb. alanlardaki tozlar, duman veya gazlar filtrenin emiş borusundan yüksek bir basınç eşliğinde bunkere girmektedir. Sonrasında bu tozlar, duman veya gazlar bunkerin içerisinde bir reflektör yardımıyla aşağıya doğru yönlendirilmektedir. Tozlu gazların hızı iyice düştükten sonra daha ağır tanecikler torbalara girmeden dibe doğru çökmektedir.

Kirli hava ve daha hafif toz veya gazlar esas filtreleme için torbaların dış tarafında kalmaktadır. Sonrasında filtrelerden temiz hava geçmekte ve fan eşliğinde emilerek dışarıya atılmaktadır. Toz toplama filtresi kullanımı oldukça basittir. Bu torbaları kullanırken yüksek basıncın etkisi bir hayli büyüktür. Çünkü yüksek basınç, toz partiküllerinin veya toz taneciklerinin filtrenin alt tarafında bulunan bunkere düşmesini sağlamaktadır. Bu şekilde bunker içerisinde yer alan malzemelerin kullanılabilecek durumda olanları kullanılmaktadır. Kullanılamayacak durumda olan malzemeler ise atık olarak toplanmaktadır.

TORBALI FİLTRELERİN ÜRETİMİNDE HANGİ MALZEMELER KULLANILIR?

Toz toplama sistemlerinde torbalı filtrelerin önemi çok fazladır. Birçok torbalı filtre türü bulunmaktadır. Burada önemli olan en kilit nokta üretim tesisinin faaliyetine uygun torba seçimidir. Yanlış bir filtre torbası seçildiğinde beklenen verimi alabilmeniz mümkün değildir. Bunkar Makina olarak toz toplama filtreleri ile alakalı her türlü konuda siz değerleri müşterilerimize hem hizmet hem de destek vermekteyiz.  Filtre torbalarında gerekli verimin alınabilmesi için kullanılan malzemenin yani kumaşın seçimi oldukça önemli bir konudur.  Ayrıca yüksek basınç uygulanacak filtre sistemleri için doğru filtre torbası ve filtre kafesi seçilmesi gerekmektedir. Endüstriyel alanlar başta olmak üzere birçok alanda kullanılan torbalı filtrelerin üretiminde aşağıdaki maddelerde yer alan malzemeler kullanılır.

 • Pamuk,
 • Polyester,
 • Rayton,
 • Aramid,
 • Naylon,
 • Polipropilen,
 • İğneli,
 • Cam elyaf gibi malzemeler filtre torbalarının imalında kullanılmaktadır.

Filtrelerin yapıldığı malzemelerin kullanım şartlarına göre doğru bir şekilde seçilmesi çok önemlidir. Bu tür torbaların doğru bir şekilde çalışabilmesi için kullanılan malzemelerin kaliteli olması gerekmektedir. Bu malzemelerin yıpranmaya dayanıklı olabilmesi için yüksek teknolojik özelliklere sahip olması şarttır. Sanayi, fabrika gibi endüstriyel alanlarda toz toplama makinesi kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Bu tür teknolojik makinelerin kullanımı hem çevre hem de insan sağlığını korumada büyük etkilidir.

TORBALI FİLTRE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Bunkar Makina olarak, hangi sektörde faaliyet gösterirseniz gösterin kaliteli malzemeler kullanılarak imal edilmiş filtre torbaları ile sizleri buluşturmaktayız. Torbalı filtreler birçok alanda kullanılmakta ve entegre edilebilmektedir. Torbalı filtre sistemleri, endüstriyel faaliyet gösteren alanların istikrarının sağlanmasında büyük bir rol oynamaktadır. Her torbalı filtrenin kendine has teknik özellikleri olsa da genel olarak şu özelliklere sahiptir;

 • Cıvata ya da kaynaklı konstrüksiyonlu
 • En iyi fiyat kalitesi oranı
 • Paslanmaz çelik, karbon çelik, plastik ya da alaşımlı çelik filtre gövde seçeneği
 • Manuel veya otomatik toz deşarjı
 • Akıllı elektronik zamanlayıcı
 • Yüksek filtrasyon verimi
 • Kolay bakım ve azalan bakım maliyetleri
 • Filtrelerin aletsiz kolay bir şekilde değiştirilmesi
 • Düşük işletme maliyetleri
 • Hava giriş ve çıkışı standart ya da özel flanşlı
 • Prosese özel torba ve kafes yapısı
 • Artan iş güvenliği
 • Artan dayanıklılık
 • Çok fonksiyonlu

Günümüzde pek çok alanda tercih edilen toz toplama sistemleri hem havalandırma hem de toz partiküllerini, gazları veya dumanı ortamdan uzaklaştırmak için kullanılmaktadır. Bunkar Makina olarak sizler için en verimli toz emiş sistemlerini imal etmekteyiz. Filtre torbaları hakkında daha detaylı bilgi almak için bizlere iletişim bölümünden hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

POLYESTER FİLTRE TORBASI

Sürekli çalışma sıcaklığı 150 °C olan polyester filtre torbaları birçok sektörde sorunsuz bir şekilde çalışması dolayısıyla tercih sebebi olmaktadır. Asitlere ve oksitlere karşı yüksek direnç sağlayan polyester filtre torbaları aşınmalara karşı güçlüdür. Hidrofob emprenye işlemi yapılarak su ve yağ itici özellikleri bulunan polyester filtre torbaları, tozun su ve yağlı şekilde geldiği sektörlerde bile rahatlıkla kullanılabilir. Bir tarafı gazeli olan torbalar tozun yüzeyden rahatlıkla kayarak torbaya tutunmasını engellemektedir.

image002 e1610029450625

Polyester Filtre Torbası Özellikleri

İÇERİK %100 POLYESTER
İÇ DOKU POLYESTER
AĞIRLIK 525 g/m² ± %5
HAVA GEÇİRGENLİĞİ 11.000 – 14.000 lt/dm²/saat (Dp:200 Pa)
KALINLIK 2.0 mm
KOPMA MUKAVEMETİ Boyuna: 150 kgf/5 cm – Enine: 190 kgf/5 cm
YÜZEY İŞLEMİ KALENDER VE GAZE İŞLEMİ, SU VE YAĞ İTİCİ HİDROFOB EMPRENYE
ÇALIŞMA SICAKLIĞI SÜREKLİ 150°C KURU SICAKLIK
ASİT MUKAVEMETİ ORTA
ALKALİ MUKAVEMETİ ZAYIF
HİDROLİZ MUKAVEMETİ ZAYIF
SOLVENT MUKAVEMETİ MÜKEMMEL
OXID MUKAVEMETİ MÜKEMMEL

META ARAMİD (NOMEX) FİLTRE TORBASI

Asfalt plentleri, Demir-Çelik sektörü, dökümhaneler gibi yüksek sıcaklık söz konusu olan sektörlerde torbaların gelen sıcak toz ve havayla erimemesi için yüksek ısıya dayanıklı filtre torbalarına ihtiyaç duyulur.  Bu ihtiyacı karşılamak için sürekli çalışma sıcaklığı 200°C (anlık maksimum sıcaklığı 220°C) olan meta-aramid Nomex filtre torbaları tercih edilmelidir. Aksi taktirde daha düşük ısıya dayanıklı olan polyester filtre torbalarının kullanılması sistem içerisindeki torbaların erimesine sebep olacaktır.

image003 e1610029423913

Meta-Aramid (Nomex) Filtre Torbası Özellikleri

İÇERİK %100 META-ARAMİD (NOMEX)
İÇ DOKU META-ARAMİD (NOMEX)
AĞIRLIK 400-525 g/m² ± %5
HAVA GEÇİRGENLİĞİ 11.000 – 14.000 lt/dm²/saat (Dp:200 Pa)
KALINLIK 1.8 mm
KOPMA MUKAVEMETİ Boyuna: 110 kgf/5 cm – Enine: 140 kgf/5 cm
YÜZEY İŞLEMİ KALENDER VE GAZE İŞLEMİ, SU VE YAĞ İTİCİ HİDROFOB EMPRENYE
ÇALIŞMA SICAKLIĞI SÜREKLİ 200°C KURU SICAKLIK
ASİT MUKAVEMETİ ORTA
ALKALİ MUKAVEMETİ ORTA
HİDROLİZ MUKAVEMETİ ORTA
SOLVENT MUKAVEMETİ İYİ
OXID MUKAVEMETİ İYİ

ANTİSTATİK FİLTRE TORBASI

Plastik ve un gibi bazı sektörlerde oluşan tozların elektrik yüklü olarak sisteme gelmesi tehlike arz etmektedir. Bu gibi durumlarda elektrik yükünün getireceği zararı önlemek amacıyla bazı sektörlerde antistatik filtre torbası kullanılmaktadır. Torbanın içerisine konulan iletken çubuklar veya iletken elyaf şeritler halinde imal edilerek bu gibi tehlikelerin yaşanmasını önlemektedir.

image004 e1610029400890

Antistatik Filtre Torbası Özellikleri

İÇERİK %100 POLYESTER ANTİSTATİK
İÇ DOKU POLYESTER ANTİSTATİK
AĞIRLIK 550 g/m² ± %5
HAVA GEÇİRGENLİĞİ 4.000 lt/dm²/saat (Dp:200 Pa)
KALINLIK 2.5 mm
KOPMA MUKAVEMETİ Boyuna: 110 kgf/5 cm – Enine: 140 kgf/5 cm
YÜZEY İŞLEMİ KALENDER VE GAZE İŞLEMİ, SU VE YAĞ İTİCİ HİDROFOB EMPRENYE
ÇALIŞMA SICAKLIĞI SÜREKLİ 130°C KURU SICAKLIK
ASİT MUKAVEMETİ ORTA
ALKALİ MUKAVEMETİ ZAYIF
HİDROLİZ MUKAVEMETİ ZAYIF
SOLVENT MUKAVEMETİ MÜKEMMEL
OXID MUKAVEMETİ MÜKEMMEL

POLİAMİD P84 FİLTRE TORBASI

P84 © olarak da bilinen elyaf, kuru boya 250 ° C’ye kadar çalışabilen bir yüksek sıcaklık elyafıdır. Üç loblu özel elyaf yapısıyla, üstün toz tutma kapasitesine sahiptir. Üst düzey, kimyasal ve termal dayanıma sahiptir. Kimyasal ve termal dayanım, filtrasyon keçeleri sınıflanmasında sadece PTFE kumaşlar tarafından geçilebilen elyafın kullanımında okside edici NO2 gibi gazların mevcudiyetine ve yüksek sıcaklıklarda nem varlığına dikkat etmeyin. Çeşitli Kimyasal Uygulamalar ile su ve yağ itici özellikler, toz toplama etkinliğini arttırıcı özellikler ve yanma ve kıvılcıma dayanımı arttırıcı özellikler kazandırılabilir.

image005 e1610029376891

Polyimide P84 Filtre Torbası Özellikleri

İÇERİK %100 POLYİMİDE (P84)
İÇ DOKU POLYİMİDE (P84)
AĞIRLIK 525 g/m² ± %5
HAVA GEÇİRGENLİĞİ 9.000 – 11.000 lt/dm²/saat (Dp:200 Pa)
KALINLIK 2.0 mm
KOPMA MUKAVEMETİ Boyuna: 130 kgf/5 cm – Enine: 170 kgf/5 cm
YÜZEY İŞLEMİ KALENDER VE GAZE İŞLEMİ
ÇALIŞMA SICAKLIĞI SÜREKLİ 260°C KURU SICAKLIK
ASİT MUKAVEMETİ İYİ
ALKALİ MUKAVEMETİ İYİ
HİDROLİZ MUKAVEMETİ İYİ
SOLVENT MUKAVEMETİ MÜKEMMEL
OXID MUKAVEMETİ MÜKEMMEL

AKRİLİK HOMOPOLİMER FİLTRE TORBASI

Akrilik, Endüstriyel filtrasyonda genellikle Homo-polimer ürünleri ifade eder. Koşulların daha uygun daha az zorlayıcı ve fiyatın öncül oldugu başkaları için Ko-polimer formunun da kullanımı vardır. Sanayi proseslerinde kullanımı uygun olan Homo-polimer akriliğin, diğer akrilik türlerine göre kendi özellikleri:

■ Yüksek mukavemet Düşük çekim
■ Kimyasallara karşı mükemmel dayanım
■ Isıya karşı dayanıklılık
■ Mükemmel hidroliz dayanımı
■ Yüksek Modulus
■ 130 ° C’ye kadar olan sıcaklıklarda uzun süre uygunluk

image006 e1610029354739

Akrilik Homopolimer Filtre Torbası Özellikleri

İÇERİK %100 AKRİLİK HOMOPOLİMER
İÇ DOKU AKRİLİK
AĞIRLIK 525 g/m² ± %5
HAVA GEÇİRGENLİĞİ 9.000 – 11.000 lt/dm²/saat (Dp:200 Pa)
KALINLIK 2.0 mm
KOPMA MUKAVEMETİ Boyuna: 110 kgf/5 cm – Enine: 140 kgf/5 cm
YÜZEY İŞLEMİ KALENDER VE GAZE İŞLEMİ
ÇALIŞMA SICAKLIĞI SÜREKLİ 140°C KURU SICAKLIK
ASİT MUKAVEMETİ ORTA
ALKALİ MUKAVEMETİ ORTA
HİDROLİZ MUKAVEMETİ MÜKEMMEL
SOLVENT MUKAVEMETİ İYİ
OXID MUKAVEMETİ İYİ

CAM ELYAF FİLTRE TORBASI

Yüksek sıcaklık direnci, yüksek mukavemetli, Mükemmel asit ve alkali direnci, Anti korozyon, eğilme özellikleri ile tercih edilen filtre torbasıdır. 275° C’ ısıya dayanıklı ve Peak ısı dediğimiz en yüksek ısı direnci 300 ° C’dir.

image007 e1610029323186

Cam Elyaf Filtre Torba Özellikleri

İÇERİK %100 CAM ELYAF
İÇ DOKU CAM ELYAF
AĞIRLIK 770 g/m² ± %5
HAVA GEÇİRGENLİĞİ 3.000 – 4.000 lt/dm²/saat (Dp:200 Pa)
KALINLIK 2.0 mm
KOPMA MUKAVEMETİ Boyuna: 150 kgf/5 cm – Enine: 120 kgf/5 cm
YÜZEY İŞLEMİ KALENDER VE GAZE İŞLEMİ
ÇALIŞMA SICAKLIĞI SÜREKLİ 275°C KURU SICAKLIK
ASİT MUKAVEMETİ İYİ
ALKALİ MUKAVEMETİ ZAYIF
HİDROLİZ MUKAVEMETİ İYİ
SOLVENT MUKAVEMETİ MÜKEMMEL
OXID MUKAVEMETİ MÜKEMMEL

MONOFLAMENT SIVI FİLTRE TORBASI

17,25,33,45.60,70,80,120,150,180,200,220 mikronlarda üretilen yüksek modüllü monofilament ipekler 180 C sıcaklığa kadar dayanıklıdır. Gıda dahil her çeşit sıvı filtrasyonunda kullanışlı olduğu için birçok sektör tarafından tercih edilmektedir. Monofilament ipekten yapılmış torba filtreler su veya solvent yardımı ile yıkandıktan sonra tekrar kullanıma hazır hale gelir. Ayrıca solventlere karşı da dirençli bir filtredir.

image008 e1610029287450

image009 e1610029264815

KASET TİPİ FİLTRELER

image010 e1610029244193

image011 e1610029185766

KARTUŞ FİLTRELER

image012 e1610029158106

image013 e1610029132104