Toz Toplama

Toz Toplama

Toz Toplama

TOZ TOPLAMA

Bunkar Makina İmalat Isı San ve Tic Ltd Şti. olarak, gelişmekte olan sanayinin en büyük problemi olan emisyon ve çevre kirliliğini önlemek için toz toplama ve endüstriyel uygulamalar konusunda tecrübeliyiz. Toz toplama sistemleri Torbalı Filtre, Sulu Filtre ve Kartuş Filtre olmak üzere  3 ana başlıkta toplanmaktadır. Toz toplama cihazlarının seçimine geçmeden önce sistemi Torbalı filtre, Kartuş Filtre ve Sulu filtre olmak üzere 3 ana sistemden bahsedebiliriz.

Torbalı filtre, toz yoğunluğu yüksek işletmelerde, tozun kaynağından çekilmesi ile işlevini %99,9 olarak gerçekleştirir. Torbalı filtrede yan ekipman olan filtre torbaları ve filtre tel kafeslerinin de önemi büyüktür. Tel kafeslerinin filtre torbaları ile uyumu , toz geçirgenliği ve statik hesapları toz toplama sistemlerinin en önemli ekipmanlarındandır.

toz toplama

Doğru filtre torbası ve tel kafesi seçimi yapıldıktan sonra istenilen kapasite ve ölçüler doğrultusunda adetler belirlenir. bir toz toplama sisteminin kapasitesi genellikle m3/h cinsinden seçilir. Kapasite seçimi toz yoğunluğu, malzeme özelliği ve toz toplama sisteminin kurulacağı bölgeye göre değişiklik gösterir. Yanlış seçilen filtre torbası verimsiz ve bakıma muhtaç bir toz toplama sistemine sebep olur. Torbalı filtreler her ne kadar sorunsuz toz toplama sistemleri olsalar da yanlış seçim sisteme büyük zarar verebilir.

Torbalı filtrelerin en çok tesislerde görüleni Jet Pulse Filtre’ler olarak kullanılmaktadır. Jet Pulse Filtre demek , filtre torbalarına gelen kompresörlü havanın toz partiküllerini toz deşarj ünitelerine aktarmasına denir. Sistemde emiş yapan radyal fanın ters istikametine basınçlı havanın yollanması filtre torbalarının temizlenmesinde büyük rol oynar. Radyal fanın seçimi kapasite ve basınç dağılımı ile olur. Kapasite m3/h  olrak basın ise mmSS veya PA cinsinden bulunur. Jet Pulse Filtre sistemlerinde en önemli faktörlerden biri de radyal fanlardır.

Radyal fanlar endüstride bir çok faaliyette hizmet etmektedirler. Özellikle hava, toz ve diğer uçucu gazların transferinde radyal fanların önemi büyüktür. Fan seçimlerinin mühendislik seçimi fan eğrileri ile yapılır. Doğru seçilmiş bir fan işletmede enerji verimliliği ve yüksek performans sağlar. Bunkar Makina olarak imal ettiğimiz fanların performans eğrileri istek doğrultusunda kullanıcıya verilir. Radyal fanların gövde malzeme kalınlıkları ve rulman seçimleri işletme için büyük önem taşır.

Endüstriyel toz toplama sistemlerinin diğer alt başlığı olarak Kartuş filtre sistemini söyleyebiliriz. Kartuş filtreler Jet pulse filtrelere göre daha ekonomik olmakla birlikte toz yoğunluğu fazla olmayan tesislerde kullanılır. Kartuş filtrelerin seçimi, adetleri ve performans değerlerinin seçimi işletmeler için büyük önem taşır. Kartuş filtreler de torbaları filtreler gibi jet pulse özelliği taşır yani, basınçlı havanın kartuşları temizlemesi ile kendini yenileme özelliğine sahiptir.

Kartuş filtrelerin jet pulse torbalı filtreye göre boyutlarının ufak olmasının sebebi içinde bulunan filtrelerin yüzey alanlarının fazla olmasıdır. Burada en önemli hesapla toz cinsi ve yoğunluğa göre doğru filtreyi kullanmaktır. Bunkar makine olarak kullanılan kartuş filtrelerin imalatlarını kendimiz yapmaktayız. Jet pulse kartuş filtrelerde emişi sağlayan endüstriyel fanlar uzman kadromuz tarafından seçilip, sektörde en performanslı cihazları kullanmaktadır.

TOZ TOPLAMA SİSTEMLERİ

Toz toplama olarak açıkladığımız Jet Pulse Torbalı Filtre ve Jet Pulse Kartuş Filtre‘ lerin yanı sıra, sulu sistem filtrelerde tercih sebebidir. Sulu filtreler, bakım ve enerji olarak kendilerini sektörde ispat etmiş olsalar da kullanıldıkları alanlar maalesef kısıtlıdır. Sulu filtreler genellikle toz özelliği patlama riski bulunan veya etrafa koku saçan işletmelerde kullanılır. Sulu filtreler tozu su ile karıştırarak, seperetör kanatlardan geçirir. Sudan ağır olan malzemeler dalgalanma sonrası sudan aşağı çökerek toz bertaraf edilir.

Burada suya kaldırma özelliğini veren diğer toz toplama sistemlerinde de kullandığımız radyal fanlardır. Mühendislik tasarımı sonrası seçilen radyal fanlar doğru kapasite ve basınçta seçildiği için, su fandan geçmez. Sulu sistem içerisinde bulunan seperatör ve radyal fan iç gövdesi 304 kalite seçilmelidir.

Bunkar Makina olarak toz toplama sistemleri konusunda vermiş olduğumuz hizmet ve güven sayesinde bugünlere gelmiş bulunmaktayız. Bizlerle çalışmış ve hala çalışmaya devam eden sektörün öncü firmalarından aldığımız olumlu dönüşler bizlerin kaliteden ödün vermeyen bir firma olmanın kanıtıdır. Sektörde tecrübeli kadromuz ile devam eden %100 yerli üretim parkurumuz her geçen gün yeniliğe açıktır. Ürünlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için, iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Önerilen Haberler